Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Od prawie 25 lat, 16 listopada uroczyście świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Bardzo dużo osób systematycznie ma styczność z brakiem akceptacji i to właśnie ten dzień ma skupiać się na tym. Jest to tak zwane apelowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów, by zajęli się rozwiązaniem tego występującego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, żeby wykluczyć nietolerancję poprzez edukację, czy także organizowanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji i zachęcanie do braku gnębienia osób dyskryminowanych.

Cała ta aktywność była spowodowana przez regularnie pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy mają styczność z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Oznaki nietolerancji bywają niewiarygodnie dotkliwe dla osób prześladowanych, dlatego też celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma komunikować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do agresji, a także pomóc w odszukaniu głównych motywów ukazania się nietolerancji. Takie czyny mają okazać się przydatne do tego, żeby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale także pokazać, czym jest uznanie i poszanowanie różnic indywidualnych. Dodatkowo ma kształcić, uczyć umiejętności słuchania, rozumienia innych ludzi, ale także uznania różnego rodzaju kultur.

Jak obchodzono w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali wspólny manifest, w którym pokazują silne poparcie dla ofiar werbalnej i fizycznej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice zaaprobować swoim podpisem ten manifest. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że wspólnota tego dnia będzie obwieszczana poprzez zawieszanie wielobarwnych banerów, jak i oświetlania budynków. W barwach tęczy został oświetlony przede wszystkim most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zostaw komentarz