Zmagania ze smogiem

Kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny należałoby nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do wielkiego problemu, który pojawia się w obrębie całego kraju. Mowa tu definitywnie o smogu, który z pewnością potrafi być dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle niebezpieczny. Substancje chemiczne, którymi oddychamy w zasadzie w każdy dzień, bez wątpienia mają do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. W sposób niewątpliwy warto regularnie wyjaśniać czym jest zatrucie środowiska bądź jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych został poruszony właśnie ten temat. Należy mieć świadomość tego, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Sposobem na zapobieganie degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas dodatkowo, iż połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także przyłączył się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Produkowana przez wymienioną spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak oświadczył Piotr Woźny, prezes spółki. Pamiętajmy więc o tym, że problem ze smogiem i z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 ukazała się w miejscach o niebywale wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W aspekcie smogu bez żadnych wątpliwości warto też mieć świadomość tego, co w praktyce jest kluczową przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa destrukcyjnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych specyfikacji jest nieopisanie istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz